Arranging Guitars


v. Martin Granum og Rasmus Birk
Forhistorie
Ideen til dette pædagogiske udviklingsprojekt kom gennem en opfordring fra en af landets musikskoleledere om ikke Det Jyske Musikkonservatorium kunne udvikle noget materiale målrettet undervisning af flere guitarelever på samme tid. Vi tænkte, at det må der da findes, men det gør det faktisk ikke.
Research på nettet, via biblioteksdatabasen og på noder.dk viser, at der findes masser af solo-materiale, en hel del duetter og en enkelt bog med “rytmiske stykker” for 4 guitarer.
En stikprøve på Kungliga Musikhøgskolan i Stockholm gav resultatet 0 (nul).
Idé
Vi vil lave en bog med undervisningsmateriale til sammenspil for 4 guitarer og 1 elbas. Materialet vil være skalérbart, så der kan spilles noget meningsfuldt så længe der er en lærer og en elev. Basrollen kan spilles på guitar, og der kan bruges både el-og akustisk guitar. Materialet skal give mening i sig selv SAMTIDIG med, at det skal ruste eleverne til at kunne spille guitar i en band-sammenhæng. De forskellige roller i numrene vil altså også være roller, man bruger når man spiller i band. F.eks.
- Akkompagnement med åbne akkorder
- Melodispil
- Picking guitar med rytmiske ostinater
- Mini-barré
- Tonalitets-beskrivende tværgående figurer
- Improvisation
- Brug af capo
Der skal laves en video til hvert nummer, hvor spilleteknikker vises og kan høres. Det vil være oplagt med fyldigt materiale på en ressource-side, som linkes til fra bogen med QR-koder.
Hvem er vi
Martin Granum, docent ved DJM, guitarist, komponist der tidligere har udgivet ”Vi vil ud” sange for børn og bigband hos Dansk Sang. Han har også vindersangen (Den lille abe) med i ”Årets Danske Børnesange” fra 2009.
Rasmus Birk, Lektor ved DJM, guitarist, komponist og underviser både i guitar og guitarpædagogik ved DJM’s Aalborg afdeling. Rasmus har været involveret i egne og andres udgivelser fx albummet “The Sum Of Me” (RB Records 2011) og “OP-sange” (Dansk sang 2021).
Processen
Projektet er et 2-årigt pædagogisk udviklingsprojekt på DJM.
Startfasen
- Vi har testet et par øvelser på nogle af DJMs guitar-studerende og er i dialog med undervisere på Aalborg Kulturskole, Mariager Kulturskole og Skanderborg Kulturskole, der er ”kritiske venner” på udvalgte øvelser – her i den indledende fase.
- Vi har haft online møder med udvalgte undervisere fra kulturskoler.
- Vi lavede test-materiale, som blev delt og prøvet med vores nationale og internationale peer-review paneler.
- Vi var i dialog med forlaget “Dansk Sang”, der har vores projekt med på næste udgivelses-møde en gang sidst i april.
Mellemfasen
- Forlaget “Dansk Sang” var ikke umiddelbart interesseret. Det handlede ikke om kvaliteten, men om at idéen til bogen var for “innovativ” og ikke passede ind i deres forretningsstrategi og det, de så som deres marked. De ville hellere have nye måder at spille kendte børnesange på.
- Responsen fra kulturskolerne og vores internationale kolleger stak i flere forskellige – og uforenlige – retninger. Alt efter hvem vi spurgte, var vores materiale:
- Super fint
- Ikke så relevant
- Lækkert, men for avanceret
- Mere spændende, hvis der var mere fokus på komposition
- Vores test-studerende på konservatoriet var meget glade for – og interesserede i – øvelserne samt måden at tænke på.
Slutfasen
Vi måtte erkende, at one size didn’t fit all… Kursskiftet blev at fokusere på guitar-arrangement og vores mest begejstrede aftagergruppe: vores DJM-studerende.
Materialet blev tænkt ind i DJM-fagene rotation og sammenspilsledelse, samt bifags-guitar.
- Nye øvelser blev udviklet
- Øvelser blev prøvet, testet og ændret i samspil med de studerende
- Vi startede vores eget forlag: B-sharp Music Publishing
- Bogen tog form og de studerende var vores primære evalueringspanel
- Bogen blev udgivet på eget forlag og sat til salg på Noder.dk
- Bogen er delt med kolleger og materialet bruges på 6-7 forskellige fag/forløb på DJM i både Aarhus og Aalborg