KONSert Aalborg
Som en vigtig del af deres uddannelse spiller de studerende koncerter, solo eller med større eller mindre grupper, hvor de på skift har ansvaret for at sammensætte et koncertprogram.
Koncerterne begynder normalt – men ikke altid – kl 19.00.
Hver aften er der 3-5 koncerter á ca. 25 min.
Der er altid fri entré.
Publikum kan forvente en professionel koncertoplevelse i de skønne rammer, som Rytmisk Sal i Musikkens Hus leverer. Som led i den uddannelsesmæssige side af koncerterne får de optrædende efter koncerten generel feedback fra en underviser og to medstuderende.
Program forår 2024
Onsdag d. 7. februar kl. 20.00 – på Huset i Hasserisgade
Jazzaften:
Glenn Montanaro og Liisi Oja (duo)
Bjerrum/Jensen/Melis/Skak
Line-up:
Gustav Bjerrum (DK) – Piano and Chromatic harmonica
Kristian Jensen (DK) – Guitar
Shona Melis (SE) – Bass
Andreas Skak (DK) – Drums
Mandag d. 4. marts kl. 19.00
19.00 Kristers Dreimanis, trompet
19.40 Anne Olesen, sang
20.20 Jonas Jacobi Jensen, klaver
Tirsdag d. 5. marts kl. 19.00
19.00 Christine Marie Bruun Mortensen, sang
19.40 Dominykas Norkus, saxofon
20.20 Jonas Agerskov, trommer
21.00 Martin Klein-Hauritz, trommer
Torsdag d. 7. marts kl. 20.00 – på Huset i Hasserisgade
CHRIT
LURZ
Andreas Brandt
Onsdag d. 13. marts kl. 19.00
19.00 Kuopion Konservatorio All Stars
19.40 Aiste Kubiliute, sang
20.20 Rikko Tuure, guitar
21.00 Andreas Købke Brandt, bas
Torsdag d. 14. marts kl. 19.00 – AFLYST!
19.00 Daniel Dirksen, sang
19.40 Carl Emil Tofte Jensen, bas
Torsdag d. 21. marts kl. 19.00
19.00 Mads Christian Hau Jensen, guitar
19.40 Ignacio Alejandro Sances Morales, ELM
20.20 Sebastian Ring Olsen, guitar
Onsdag d. 3. april kl. 20.00 – på Huset i Hasserisgade
Popfar
Blå Storm
Jack Mensa
Torsdag d. 4. april kl. 19.00
19.00 Andreas Godtfred Berthelsen, trompet
19.40 Jonas Lambrecht Bergmann-Holm, ELM
20.20 Emil Otto Daugaard, sang
21.00 Simon Kavi Kragh, trommer
Tirsdag d. 9. april kl. 19.00
19.00 August Kjær, bas
19.40 Gytis Girdauskas, trombone
20.20 Kristina Louise Kristoffersen, ELM
21.00 Daniel Dirksen, sang
Onsdag d. 17. april kl. 19.00
19.00 Anton Torin Henckel, guitar
19.40 Simon Turp Matin, bas
20.20 Karl Walther Kloo, ELM
21.00 Carl Emil Tofte Jensen, bas
Torsdag d. 18. april kl. 19.00
19.00 Ludovica Bianca Pacelli, ELM
19.40 Jakob Viberg Elleriis, percussion
20.20 Michael Paarman, ELM
21.00 Andreas Mikkelsen, ELM
Mandag d. 22. april kl. 19.00
19.00 Louis Nørgaard, guitar
19.40 Undine Rolava, sang
20.20 Luka Dgebuadze, klaver
Tirsdag d. 23. april kl. 19.00
19.00 Glen Montanaro, guitar
19.40 Emilie Fleig, sang
20.20 Julie Victoria Pedersen, sang
21.00 Moritz Christiansen, saxofon
Tirsdag d. 30. april kl. 19.00
19.00 Xin Gao, klaver
19.40 Henrik Winthereik Mathorne, sang
20.20 Anne Sofie Trolle Thomassen, sang
21.00 Louise Juhlin Kiørboe, sang
Torsdag d. 2. maj kl. 19.00
19.00 Martin Bastiansen, sang
19.40 Krzysztof Maciejko, bas
20.20 Zhichen Zhong, trommer
21.00 Tobias Skov Hansen, saxofon
Onsdag d. 8. maj kl. 20.00 – på Huset i Hasserisgade
Chromehorse
Anton Torin
Emilie Fleig
Semesterkoncerter mandag d. 6. maj kl. 18.00 – Rytmisk og Klassisk Sal
Program efterår 2023
Onsdag d. 13. september kl. 20.00 på HUSET, Hasserisgade
Blå Storm
Andreas Brandt, sang
Thomas Tornvig, klaver – maenske
Onsdag d. 25. oktober kl. 20.00 på HUSET, Hasserisgade
Anton Torin, guitar
Emilie Fleig, sang
“Pham Radio” (Peter Pham, klaver)
Mandag d. 6. november kl. 19.00
Niels Lyngsø, bas
Oliver Thorup, trommer
Jarl Kaad, ELM
Mads Martinussen, ELM
Tirsdag d. 7. november kl. 19.00
Simon Christensen, sang
Daniel Nielsen, trommer
Dániel Varga, ELM
Fredag d. 10. november kl. 10.00-14.00 – Rytmisk og Klassisk Sal
RAMA Harmony Festival
Tirsdag d. 14. november kl. 19.00
Maria-Louise Lundqvist, sang
Andreas Skak Østrup-Kristensen, trommer
Kristian Jensen, guitar
Onsdag d. 15. november kl. 20.00 HUSET, Hasserisgade
Liisi Oja Trio
Henrik Mathorne, sang
Teo Arcus (Frederik Kistrup)
Torsdag d. 16. november kl. 19.00
Aron Olsen, bas
Mathias Hansen, trompet
Lauritz Nielsen, sang
Mandag d. 20. november kl. 19.00
Magnus Handberg Alstrup, klaver
Shona Melis, bas
Luca Manczuk, ELM
Christian Ernst Empleo Thomsen, ELM
Tirsdag d. 21. november kl. 19.00
Gustav Bjerrum, klaver
Mark Vang Lauridsen, guitar
Anton Langdahl Christiansen, trombone
Camilla Haugbjerg, sang
Mandag d. 27. november kl. 19.00
Diogo Rodrigues Seabra Tinoco, guitar
Aske Søltoft, guitar
Darcie Ogando, sang
Krzysztof Maciejko, bas (solist)
Onsdag d. 29. november kl. 19.00
Sarina Alonso, sang
Andreas Pagaard Nielsen, bas
Nikolaj Kornerup, guitar
Grantas Kleinauskas, trompet
Mandag d. 4. december kl. 19.00
Anton Larsson, trommer
Marcus Kendellen, trommer
Gloria Diana Maria Beerten Sapion, ELM
Stanislaw Otto, ELM
Henrique Lopes, ELM
Tirsdag d. 5. december kl. 19.00
Peter Pham, klaver
Anna Sofie Joest Andersen, sang
Facundo Melchor, ELM
Edoardo Paggi, guitar