KONSert Aalborg

Som en vigtig del af deres uddannelse spiller de studerende koncerter, solo eller med større eller mindre grupper, hvor de på skift har ansvaret for at sammensætte et koncertprogram.

Koncerterne begynder normalt – men ikke altid – kl 19.00.
Hver aften er der 3-5 koncerter á ca. 25 min.
Der er altid fri entré.

Publikum kan forvente en professionel koncertoplevelse i de skønne rammer, som Rytmisk Sal i Musikkens Hus leverer. Som led i den uddannelsesmæssige side af koncerterne får de optrædende efter koncerten generel feedback fra en underviser og to medstuderende.

Program forår 2024

Onsdag d. 7. februar kl. 20.00 – på Huset i Hasserisgade
Jazzaften:
Glenn Montanaro og Liisi Oja (duo)
Bjerrum/Jensen/Melis/Skak
Line-up:
Gustav Bjerrum (DK) – Piano and Chromatic harmonica
Kristian Jensen (DK) – Guitar
Shona Melis (SE) – Bass
Andreas Skak (DK) – Drums

Mandag d. 4. marts kl. 19.00
19.00 Kristers Dreimanis, trompet
19.40 Anne Olesen, sang
20.20 Jonas Jacobi Jensen, klaver

Tirsdag d. 5. marts kl. 19.00
19.00 Christine Marie Bruun Mortensen, sang
19.40 Dominykas Norkus, saxofon
20.20 Jonas Agerskov, trommer
21.00 Martin Klein-Hauritz, trommer

Torsdag d. 7. marts kl. 20.00 – på Huset i Hasserisgade
CHRIT
LURZ
Andreas Brandt

Onsdag d. 13. marts kl. 19.00
19.00 Kuopion Konservatorio All Stars
19.40 Aiste Kubiliute, sang
20.20 Rikko Tuure, guitar
21.00 Andreas Købke Brandt, bas

Torsdag d. 14. marts kl. 19.00 – AFLYST!
19.00 Daniel Dirksen, sang
19.40 Carl Emil Tofte Jensen, bas

Torsdag d. 21. marts kl. 19.00
19.00 Mads Christian Hau Jensen, guitar
19.40 Ignacio Alejandro Sances Morales, ELM
20.20 Sebastian Ring Olsen, guitar

Onsdag d. 3. april kl. 20.00 – på Huset i Hasserisgade
Popfar
Blå Storm
Jack Mensa

Torsdag d. 4. april kl. 19.00
19.00 Andreas Godtfred Berthelsen, trompet
19.40 Jonas Lambrecht Bergmann-Holm, ELM
20.20 Emil Otto Daugaard, sang

Tirsdag d. 9. april kl. 19.00
19.00 August Kjær, bas
19.40 Gytis Girdauskas, trombone
20.20 Kristina Louise Kristoffersen, ELM
21.00 Daniel Dirksen, sang

Onsdag d. 17. april kl. 19.00
19.00 Anton Torin Henckel, guitar
19.40 Simon Turp Matin, bas
20.20 Carl Emil Tofte Jensen, bas
21.00 TBA

Torsdag d. 18. april kl. 19.00
19.00 Ludovica Bianca Pacelli, ELM
19.40 Jakob Viberg Elleriis, percussion
20.20 Michael Paarman, ELM
21.00 Andreas Mikkelsen, ELM

Mandag d. 22. april kl. 19.00
19.00 Louis Nørgaard, guitar
19.40 Undine Rolava, sang
20.20 Luka Dgebuadze, klaver
21.00 Moritz Christiansen, saxofon

Tirsdag d. 23. april kl. 19.00
19.00 Glen Montanaro, guitar
19.40 Emilie Fleig, sang
20.20 TBA

Tirsdag d. 30. april kl. 19.00
19.00 Xin Gao, klaver
19.40 Henrik Winthereik Mathorne, sang
20.20 Anne Sofie Trolle Thomassen, sang
21.00 Louise Juhlin Kiørboe, sang

Torsdag d. 2. maj kl. 19.00
19.00 Martin Bastiansen, sang
19.40 Zhichen Zhong, trommer
20.20 Tobias Skov Hansen, saxofon
21.00 Julie Victoria Pedersen, sang

Onsdag d. 8. maj kl. 20.00 – på Huset i Hasserisgade
Chromehorse
Anton Torin
Emilie Fleig

Semesterkoncerter mandag d. 6. maj kl. 18.00 – Rytmisk og Klassisk Sal

 

Program efterår 2023

Onsdag d. 13. september kl. 20.00 på HUSET, Hasserisgade
Blå Storm
Andreas Brandt, sang
Thomas Tornvig, klaver – maenske

Onsdag d. 25. oktober kl. 20.00 på HUSET, Hasserisgade
Anton Torin, guitar
Emilie Fleig, sang
“Pham Radio” (Peter Pham, klaver)

Mandag d. 6. november kl. 19.00
Niels Lyngsø, bas
Oliver Thorup, trommer
Jarl Kaad, ELM
Mads Martinussen, ELM

Tirsdag d. 7. november kl. 19.00
Simon Christensen, sang
Daniel Nielsen, trommer
Dániel Varga, ELM

Fredag d. 10. november kl. 10.00-14.00 – Rytmisk og Klassisk Sal
RAMA Harmony Festival

Tirsdag d. 14. november kl. 19.00
Maria-Louise Lundqvist, sang
Andreas Skak Østrup-Kristensen, trommer
Kristian Jensen, guitar

Onsdag d. 15. november kl. 20.00 HUSET, Hasserisgade
Liisi Oja Trio
Henrik Mathorne, sang
Teo Arcus (Frederik Kistrup)

Torsdag d. 16. november kl. 19.00
Aron Olsen, bas
Mathias Hansen, trompet
Lauritz Nielsen, sang

Mandag d. 20. november kl. 19.00
Magnus Handberg Alstrup, klaver
Shona Melis, bas
Luca Manczuk, ELM
Christian Ernst Empleo Thomsen, ELM

Tirsdag d. 21. november kl. 19.00
Gustav Bjerrum, klaver
Mark Vang Lauridsen, guitar
Anton Langdahl Christiansen, trombone
Camilla Haugbjerg, sang

Mandag d. 27. november kl. 19.00
Diogo Rodrigues Seabra Tinoco, guitar
Aske Søltoft, guitar
Darcie Ogando, sang
Krzysztof Maciejko, bas (solist)

Onsdag d. 29. november kl. 19.00
Sarina Alonso, sang
Andreas Pagaard Nielsen, bas
Nikolaj Kornerup, guitar
Grantas Kleinauskas, trompet

Mandag d. 4. december kl. 19.00
Anton Larsson, trommer
Marcus Kendellen, trommer
Gloria Diana Maria Beerten Sapion, ELM
Stanislaw Otto, ELM
Henrique Lopes, ELM

Tirsdag d. 5. december kl. 19.00
Peter Pham, klaver
Anna Sofie Joest Andersen, sang
Facundo Melchor, ELM
Edoardo Paggi, guitar