KONSert Aalborg

Som en vigtig del af deres uddannelse spiller de studerende koncerter, solo eller med større eller mindre grupper, hvor de på skift har ansvaret for at sammensætte et koncertprogram.

Koncerterne begynder normalt – men ikke altid – kl 19.00.
Hver aften er der 3-5 koncerter á ca. 25 min.
Der er altid fri entré.

Publikum kan forvente en professionel koncertoplevelse i de skønne rammer, som Rytmisk Sal i Musikkens Hus leverer. Som led i den uddannelsesmæssige side af koncerterne får de optrædende efter koncerten generel feedback fra en underviser og to medstuderende.

Program efterår 2022

Torsdag d. 13. Oktober kl. 19.00:
19.00: Simon Turp Matin, bas
19.40: Jakob Viberg Elleriis, percussion
20.20: Mikkel Winther Petersen, guitar
21.00: Simon Kavi Kragh, trommer

Mandag d. 31. oktober kl. 19.00:
19.00: August Kjær, bas
19.40: Julie Victoria Pedersen, sang
20.20: Jeppe Jessen, trommer
21.00: Tobias Skov Hansen, saxofon

Tirsdag d. 1. november kl. 19.00:
19.00: Anton Torin Henckel, guitar
19.40: Emil Otto Daugaard, sang
20.20: Thomas Tornvig, klaver
21.00: Louise Juhlin Kiørboe, sang

Mandag d. 7. november kl. 19.00:
19.00: Emilie Fleig, sang
19.40: Anne Sofie Trolle Thomassen, sang
20.20: Mads Joo Østergaard, sang

Tirsdag d. 8. november kl. 19.00:
19.00: Marcus Kendellen, trommer
19.40: Peter Pham, klaver
20.20: Joanna Lyngbye Jensen, sang
21.00: Andreas Pagaard Nielsen, bas

Tirsdag d. 15. november kl. 19.00: SOLOIST NIGHT
19.00: Agne Pasaraviciene, klaver
20.00: Erik Kristoffer Lunde Michaelsen, trompet
21.00: Mikkel Noe, trommer

Mandag d. 21. november kl. 19.00:
19.00: Nikolaj Kornerup, guitar
19.40: Andreas Godtfred Berthelsen, trompet
20.20: Anton Larsson, trommer
21.00: Camilla Haugbjerg, sang

Tirsdag d. 22. november kl. 19.00:
19.00: Diogo Rodrigues Seabra Tinoco, guitar
19.40: Gytis Girdauskas, trombone
20.20: Luka Dgebuadze, klaver
21.00: Per Asbjørn Dissing Paavo, klaver

Torsdag d. 24. november kl. 19.00: ELM NIGHT
19.00: Stanislaw Otto, ELM
19.40: Gloria Diana Maria Beerten Sapion, ELM
20.20: Jonas Thinggaard, ELM
21.00: Christina Gramstrup Madsen, ELM
21.40: Facundo Melchor, ELM

Mandag d. 28. november kl. 19.00:
19.00: Aske Søltoft, guitar
19.40: Ruben Junge, klaver
20.20: Simon Amundsen, klaver
21.00: Mamuka Tsertsvadze, guitar

Tirsdag d. 29. november kl. 19.00:
19.00: Mikkel Bordal, bas
19.40: Sandra Tarrés Aliguer, klaver
20.20: Anna Sofie Joest Andersen, sang
21.00: Moritz Christiansen, saxofon

 

SEMESTER KONSERTer
Mandag d. 5. december kl. 19.00
Tirsdag d. 6. november kl. 19.00
Torsdag d. 8. november kl. 19.00