Koncertcafé Aarhus

Det Jyske Musikkonservatoriums rytmiske studerende har i mange år med stor succes givet koncerter i Aarhus midtby.

Koncertcaféerne afholdes på Klubscenen i Musikhuset Aarhus. Her kan man opleve smagsprøver på, hvad de studerende arbejder med. Tilrettelæggelse og afvikling af koncerterne er en del af de suderendes uddannelse.

Koncerterne slutter oftest ca. kl. 23. Der er altid fri entré.

Efterår 2021

8. november
20.00: Marie Rørbæk, sangskrivning
20.35: Emil Johannesen, sangskrivning
21.10: Kristoffer Rahbek, sangskrivning
21.45: Alfred Lykke Nielsen, guitar
22.20: Viktoria Holde Søndergaard, vibrafon

9. november
20.00: Emma Lillelund, sangskrivning
20.35: Gustav Hedemann, sangskrivning
21.10: Jacob Broe Christensen, guitar
21.45: Jeanette Anastasia Elbæk, sang
22.20: Freja Keitum Fisker, sang

10. november
20.00: Marie Elise Møller Foged, sang
20.35: Malene A. Ramskov Elvstrøm, sang
21.10: Avery Nørlem Seaton, sang
21.45: Cille Cecilie Dyrberg, guitar
22.20: Henrik Donskov Felter, guitar

11. november
20.00: Kristoffer Bliksted Roug Pedersen, bas
20.35: Anton Søndberg Grøn, bas
21.10: Frederik Blæsild Vuust, klaver
21.45: Martin Steensgaard Simonsen, klaver
22.20: Freja Sibbern, akkordion

15. november
20.00: Magnus Ram Pedersen, bas
20.35: Esben Rossen Karlsen, bas
21.10: Emil Koertz Viberg, guitar
21.45: Mandy Neukirchner, guitar
22.20: Jeppe Cloos Petersen, saxofon

16. november
20.00: Mathilde Rosengren Bruun, sang
20.35: Sophia Hänninen Pedersen, sang
21.10: Martin Kornum Welling, guitar
21.45: Daniel Joy, sangskrivning og Jakob Bjerg Grønborg, trommer

17. november
20.00: Sabrina Fredskov Noesgaard, sang
20.35: Simon Pedersen, sang
21.10: Peter Glosted, sang
21.45: Jakob Jonathan Bjerg, bas
22.20: Sebastian Gall Hede Krogh, bas

18. november
20.00: Lasse Lykke Nielsen, trommer
20.35: Tobias Nygaard, trommer
21.10: Anna Bilde Jacobsen, sang
21.45: Signe Eggert Jørgensen, sang
22.20: Jonathan Bruun Meyer, trombone

22. november
20.00: Gustav Hagelskjær, trommer
20.35: Fiach Ó Briain, trommer
21.10: Halfdan Hesselager, trompet
21.45: Mark Hurrell, saxofon
22.20: Nikola Bankov, saxofon

24. november
20.00: Johann Fritsche, klaver
20.35: Elza Ozolina, klaver
21.10: Line Ammitzbøll, sangskrivning
21.45: Rikke Østergaard, sangskrivning
22.20: Niels Hagner Mårup, saxofon

25. november
20.00: Hans Kristian Knold, trommer
20.35: Jens Emil Jensen, trommer
21.10: Ewoud Van Eetwelde, guitar
21.45: Anna Oline Frieboe Laumark, sang
22.20: Leon Danielsen, sang

Semesterkoncerter

29. november kl. 19.00 på HeadQuarters
Program:
19.00: Kasper Bais ensemble
19.40: Katrine Stochholms ensemble
20.20: Aske Bodes ensemble
21.00: Thomas Eilers ensemble
21.30: Daniel Sommers ensemble

30. november kl. 19.00 på HeadQuarters
Program:
19.00: Julie Kjærs ensemble
19.40: Tom Blancartes ensemble
20.20: Chappes ensemble
21.00: Jens Munchs ensemble
21.40: Steffen Lundtofts ensemble
22.20: Mikas Bøegh Olesens ensemble

 

Forår 2022

23. februar
20.00: Thomas Cortes, komposition
20.35: Anna Bignami, komposition
21.10: Tom Irvin, komposition
21.45: Jonas Sharpe, sangskrivning
22.20: Christian Deichmann, sangskrivning

24. februar
20.00: Malthe Vestergaard K. Jepsen, klaver
20.35: Samuel Kiel, bas
21.10: Daniel Skov Nielsen, bas
21.45: Ole Frank Jensen, trommer
22.20: Nikkel Krasilnikoff, trommer

1. marts
20.00: Martine Bak Toldam, klaver
20.35: Rasmus Dahl Nielsen, klaver
21.10: Christina Mallou Linde, sang
21.45: Miriam Villekjær Lassen, sang
22.20: Ditte Karen Vedsted, sang

2. marts
20.00: Rasmus Vigant Samuelsen, klaver
20.35: Louise Schrøder Sørensen, klaver
21.10: Nikolaj Anton Berg, klaver
21.45: Oscar Stenbæk Andersen, bas
22.20: Tõnis Kristian Koppel, bas

3. marts
20.00: Jon Askjær Jørgensen, trompet
20.35: Peter J. Østergaard, trompet
21.10: Søren G. Hedegaard Mortensen, violin
21.45: Julian Ringsted Hartwig-Hansen, violin
22.20: Andreas Nørgaard, klaver

7. marts
20.00: Emil Overmark, guitar
20.35: Jeppe Lavsen, guitar
21.10: Simone Ledet Olsen, sang
21.45: Laura Zöschg, sang
22.20: Ida Lund Martinsen, sang

8. marts
20.00: Philip Akrofi, bas
20.35: Emil Just Haaning Troelstrup, bas
21.10: Jens Peter Leonhard, bas
21.45: Albert Burchardt, saxofon
22.20: Laura Veltri, komposition

9. marts
20.00: Ludvig Holde Søndergaard, trommer
20.35: Tobias Meyer Granum, trommer
21.10: Sunna Gudlaugsdottir, sang
21.45: Anna Kathrine Rask Christensen, sang
22.20: Sophie Bergkvist Lillelund, saxofon

10. marts
20.00: Gustav Ibsgaard Christensen, trommer
20.35: Jakob Marker, trommer
21.10: Emil Whitta-Jørgensen, trommer
21.45: TBA
22.20: TBA

29. marts
20.00: Niklas Lillelund, sangskrivning
20.35: August Sandfær, sangskrivning
21.10: Frej Fogh Darger, sangskrivning
21.45: Anja Kulyova, bas
22.20: Rasmus Lykke Stenstrop, bas

30. marts
20.00: Mikkel Emil Jæger Hurtigkarl, guitar
20.35: Frederik Damsgaard Jensen, guitar
21.10: Anders Skadhede, guitar
21.45: Elias Hänninen Pedersen, bas
22.20: Lukas Loeb, bas

31. marts
20.00: Anna Vind, sangskrivning
20.35: Laura Lilholt, sangskrivning
21.10: Mathias Holst, sangskrivning
21.45: Lasse Damsgaard Andersen, saxofon
22.20: Mikkel Mikkelsen, trommer

20. april
20.00: Laura Amalie Ritsmar Pedersen, sang
20.35: Sofie Amanda Pedersen, sang
21.10: Elvira Helene Skovgaard Skovsang, sang
21.45: Snorre Spange Albertsen, klaver
22.20: Jane Kragh Mikkelsen, klaver

21. april
20.00: Frederik Snæland, sangskrivning
20.35: Lea Kampmann, sangskrivning
21.10: Daniel Larsen, guitar
21.45: Jaaku Sørensen, guitar
22.20: Simone Bernskov, saxofon

26. april
20.00: Lasse Michelsen, komposition
20.35: Søren Bang, komposition
21.10: Simon Buhl Jensen, komposition
21.45: Andreas Pilgaard Sørensen, trommer
22.20: Karl-Emil Roldborg, trommer

27. april
20.00: Amanda Krogh Nielsen, sang, dans & spil
20.35: Maline J. Nuka Heiberg Sørensen, sang
21.10: Karen Nice, sang
21.45: Tim Neckermann, guitar
22.20: Aske Frydenlund-Vad, guitar

28. april
20.00: Thilde Cecilie Rahbek Dam, sang
20.35: Stephanie Marie Meincke Kastrup, sang
21.10: TBA
21.45: TBA
22.20: TBA