Koncertcafé Aarhus

Det Jyske Musikkonservatoriums rytmiske studerende har i mange år med stor succes givet koncerter i Aarhus midtby. Koncertcaféerne afholdes på Klubscenen i Musikhuset Aarhus. Her kan man opleve smagsprøver på hvad de studerende arbejder med. Koncerterne slutter oftest ca. kl. 23. Der er altid fri entré.

Efterår 2020

Program:

20. oktober
20.00: Laura Lilholt, sangskrivning
20.35: Mathias Holst, sangskrivning
21.10: Frederik Snæland, sangskrivning
21.45: Ole Frank Jensen, trommer
22.20: Nikkel Krasilnikoff, trommer

21. oktober
20.00: Lea Kampmann, sangskrivning
20.35: Jeremy Troy, sangskrivning
21.10: Maline Josephine Nuka Heiberg, sang
21.45: Julia Fuchs, sang
22.20: Daniel Skov Nielsen, bas

22. oktober
20.00: Christian Deichmann, sangskrivning
20.35: Nanna Prip, sangskrivning
21.10: Line Ammitzbøll, sangskrivning
21.45: Rasmus Dahl Nielsen, klaver
22.20: Rasmus Vigant Samuelsen, klaver

27. oktober
20.00: Andrea Fogh Haulrich Klausen, sang
20.35: Laura Zöschg, sang
21.10: Paulina Biström, sang
21.45: Andreas Pilgaard Sørensen, trommer
22.20: Nikolaj Anton Berg, klaver

29. oktober
20.00: Christina Mallou Linde, sang og Mads Højer, guitar
21.10: Miriam Villekjær Lassen, sang
21.45: Amanda Krogh Nielsen, SDS
22.20: TBA

17. november
20.00: Maria Kruchov Midtiby, violin
20.35: Rasmus Lykke Stenstrop, bas
21.10: Albert Burchardt, saxofon
21.45: Daniel Larsen, guitar
22.20: Jeppe Lavsen, guitar

18. november
20.00: Anna Kathrine Rask Christensen, sang
20.35: Sunna Gudlaugsdottir, sang
21.10: Jonas Buskbjerg Sharpe, sang
21.45: Tobias Meyer Granum, trommer
22.20: Mikkel Mikkelsen, trommer

24. november
20.00: Oscar Stenbæk Andersen, bas
20.35: Tönis Kristian Koppel, bas
21.10: Anja Kulyova, bas
21.45: Aske Frydenlund-Vad, guitar
22.20: Emil Overmark, guitar

 

Semesterkoncerter
1. december og 2. december

 

 

Forår 2021

Program:

23. februar
20.00: Ludvig Holde Søndergaard, trommer
20.35: Jens Emil Jensen, trommer
21.10: Laurits Schmidt Eriksen, trommer
21.45: Lukas Loeb, bas
22.20: Samuel Kiel, bas

24. februar
20.00: Mathilde Rosengren Bruun, sang
20.35: Sophia Hänninen Pedersen, sang
21.10: Peter Glosted, sang
21.45: Peter J. Østergaard, trompet
22.20: Niels Munk Petersen, trompet

25. februar
20.00: Mika Paaso, klaver
20.35: Frederik Blæsild Vuust, klaver
21.10: Martin Steensgaard Simonsen, klaver
21.45: Emma Lillelund, sangskrivning
22.20: Gustav Hedemann, sangskrivning

1. marts
20.00: Daniel Joy, sangskrivning
20.35: Marie Rørbæk, sangskrivning
21.10: Emil Johannesen, sangskrivning
21.45: Tobias Nygaard, trommer
22.20: Jakob Bjerg Grønborg, trommer

2. marts
20.00: Ditte Karen Vedsted, sang
20.35: Jacob Broe Christensen, guitar
21.10: Emil Koertz Viberg, guitar
21.45: Martin Kornum Welling, guitar
22.20: Gustav Hagelskjær, trommer

4. marts
20.00: Freja Keitum Fisker, sang
20.35: Jeanette Anastasia Elbæk, sang
21.10: Magnus Ram Pedersen, bas
21.45: Esben Rossen Karlsen, bas
22.20: Halfdan Hesselager, trompet

8. marts
20.00: Anna Bignami, komposition
20.35: Thomas Cortes, komposition
21.10: Tom Irvine, komposition
21.45: Nikolaj Borg, trombone
22.20: Beatriz Gijón, klaver

9. marts
20.00: Katja Olsen, sang
20.35: Simone Ledet Olsen, sang
21.10: Sarah K. Wichmann Matthiessen, sang
21.45: Sally Errebo-Brandt, sang
22.20: Jacob Djursaa, guitar

10. marts
20.00: Victor Nyland, sangskrivning
20.35: Kristoffer Rahbek, sangskrivning
21.10: Anna Halkjær, sangskrivning
21.45: Martin Frederik Christensen, guitar
22.20: Alfred Lykke Nielsen, guitar

11. marts
20.00: Jeppe Cloos Petersen, saxofon
20.35: Alberte Sofie Svenningsen, saxofon
21.10: Nikola Bankov, saxofon
21.45: Rune Mørch, sangskrivning
22.20: Morten Falk, sangskrivning

12. marts
20.00: Thyge Søndertoft Van Dassen, violin
20.35: Julian R. Hartwig-Hansen, violin
21.10: Jaaku Sørensen, guitar
21.45: Cille Cecilie Dyrberg, guitar
22.20: Ólavur Eyðunsson Gaard, guitar

13. april
20.00: Jonas Cook, klaver
20.35: Malthe Vestergaard K. Jepsen, klaver
21.10: Anders Bang Rothmann, bas
21.45: Lars Asger Nørby, trommer
22.20: Frederik Sandfeld Madsen, guitar

19. april
20.00: Elias Lykkeskov Jensen, klaver
20.35: Viktoria Holde Søndergaard, vibrafon
21.10: Caroline Fjerbæk Olsen, sang
21.45: Niklas Runge Skovbo Hansen, sang
22.20: Signe Eggert Jørgensen, sang

20. april
20.00: Johanne Baadsgaard Lange, sang
20.35: Søren Bang Rasmussen, klaver
21.10: Ludvig Kastberg, trommer
21.45: TBA
22.20: TBA

21. april
20.00: Árni Jóhannesson, bas
20.35: Anton Søndberg Grøn, bas
21.10: Christian Aagaard Trier, komposition
21.45: Sanni Bleser Jensen, klaver
22.20: TBA

22. april
20.00: Freja Maria Nørager Jensen, sang
20.35: Alma Kjær Agergaard, sang
21.10: Jakob Jonathan Bjerg, bas
21.45: Emil Ringtved Nielsen, bas
22.20: TBA

3. maj
20.00: Dan Hjorth Jensen, komposition
20.35: Thorbjørn I. Lervig, komposition
21.10: Domenico Mannelli, komposition
21.45: Stine Drejer, sangskrivning
22.20: TBA

Semesterkoncerter 10. maj og 11. maj