Concert Café Aarhus

The pop/rock/jazz students of RAMA have for several years had concerts in the midst of Aarhus with great success. The Concert Cafés are at Klubscenen in Musikhuset Aarhus. Here you can get a hint of, what the students are working on. The concerts normally end at 23:00. Always free admission.

Fall 2020

Program:

20. October
Host: Alma Kjær Agergaard
20.00: Ole Frank Jensen, drums
20.35: Mathias Holst, songwriting
21.10: Frederik Snæland, songwriting

21. October
Host: Ludvig Søndergaard
20.00: Maline Josephine Nuka Heiberg, vocal
20.35: Jeremy Troy, songwriting
21.10: Lea Kampmann, songwriting
21.45: Julia Fuchs, vocal
22.20: Daniel Skov Nielsen, bass

22. October
Host: Ludvig Søndergaard
20.00: Christian Deichmann, songwriting
20.35: Nanna Prip, songwriting
21.10: Rasmus Vigant Samuelsen, piano
21.45: Rasmus Dahl Nielsen, piano
22.20: TBA

27. October
Host: Ludvig Søndergaard
20.00: Andreas Pilgaard Sørensen, drums
20.35: Laura Zöschg, sang
21.10: Nikolaj Anton Berg, piano

29. October
Host: Alma Kjær Agergaard
20.00: Christina Mallou Linde, vocal and Mads Højer, guitar
21.10: Miriam Villekjær Lassen, vocal
21.45: Amanda Krogh Nielsen, SDS
22.20: Peter J. Østergaard, trumpet

17. November
Host: Esben Rossen
20.00: Albert Burchardt, saxophone
20.35: Rasmus Lykke Stenstrop, bass
21.10: Nikkel Krasilnikoff, drums
21.45: Daniel Larsen, guitar
22.20: TBA

18. November
Host: Esben Rossen
20.00: Anna Kathrine Rask Christensen, vocal
20.35: Sunna Gudlaugsdottir, vocal
21.10: Jonas Buskbjerg Sharpe, vocal
21.45: Tobias Meyer Granum, drums
22.20: Mikkel Mikkelsen, drums

24. November
Host: Alma Kjær Agergaard
20.00: Oscar Stenbæk Andersen, bass
20.35: Tönis Kristian Koppel, bass
21.10: Anja Kulyova, bass
21.45: Emil Overmark, guitar
22.20: Aske Frydenlund-Vad, guitar

 

Term Concerts

1. December
Host: Maline Josephine Nuka Heiberg Sørensen
19.15: Jens Chr. ”Chappe” Jensen’s students
20.00: Kristian Lassen’s students
20.35: Synthesizer Orchestra – Kasper Staub’s students
21.10: Divided ensemble – Kasper Staub’s students
21.45: Kreativt arrangement – Steffen Lundtoft’s students
22.20: Jazz my way – Richard Andersson’s students

2. December
Host: Maline Josephine Nuka Heiberg Sørensen
20.00: #obviousl… – Thomas Eiler’s students
20.35: Indiejazz – Jens Mikkel Madsen’s students
21.10: Hold BA-1D – Jens Mikkels Madsen’s students

 

 

 

Spring 2021

Program:

23. February
20.00: Ludvig Holde Søndergaard, drums
20.35: Jens Emil Jensen, drums
21.10: Laurits Schmidt Eriksen, drums
21.45: Lukas Loeb, bass
22.20: Samuel Kiel, bass

24. February
20.00: Mathilde Rosengren Bruun, vocal
20.35: Sophia Hänninen Pedersen, vocal
21.10: Peter Glosted, vocal
21.45: Peter J. Østergaard, trumpet
22.20: Niels Munk Petersen, trumpet

25. February
20.00: Mika Paaso, piano
20.35: Frederik Blæsild Vuust, piano
21.10: Martin Steensgaard Simonsen, piano
21.45: Emma Lillelund, songwriting
22.20: Gustav Hedemann, songwriting

1. March
20.00: Daniel Joy, songwriting
20.35: Marie Rørbæk, songwriting
21.10: Emil Johannesen, songwriting
21.45: Tobias Nygaard, drums
22.20: Jakob Bjerg Grønborg, drums

2. March
20.00: Ditte Karen Vedsted, vocal
20.35: Jacob Broe Christensen, guitar
21.10: Emil Koertz Viberg, guitar
21.45: Martin Kornum Welling, guitar
22.20: Gustav Hagelskjær, drums

4. March
20.00: Freja Keitum Fisker, vocal
20.35: Jeanette Anastasia Elbæk, vocal
21.10: Magnus Ram Pedersen, bass
21.45: Esben Rossen Karlsen, bass
22.20: Halfdan Hesselager, trumpet

8. March
20.00: Anna Bignami, composition
20.35: Thomas Cortes, composition
21.10: Tom Irvine, composition
21.45: Nikolaj Borg, trombone
22.20: Beatriz Gijón, piano

9. March
20.00: Katja Olsen, vocal
20.35: Simone Ledet Olsen, vocal
21.10: Sarah K. Wichmann Matthiessen, vocal
21.45: Sally Errebo-Brandt, vocal
22.20: Jacob Djursaa, guitar

10. March
20.00: Victor Nyland, songwriting
20.35: Kristoffer Rahbek, songwriting
21.10: Anna Halkjær, songwriting
21.45: Martin Frederik Christensen, guitar
22.20: Alfred Lykke Nielsen, guitar

11. March
20.00: Jeppe Cloos Petersen, saxophone
20.35: Alberte Sofie Svenningsen, saxophone
21.10: Nikola Bankov, saxophone
21.45: Rune Mørch, songwriting
22.20: Morten Falk, songwriting

12. March
20.00: Thyge Søndertoft Van Dassen, violin
20.35: Julian R. Hartwig-Hansen, violin
21.10: Jaaku Sørensen, guitar
21.45: Cille Cecilie Dyrberg, guitar
22.20: Ólavur Eyðunsson Gaard, guitar

13. April
20.00: Jonas Cook, piano
20.35: Malthe Vestergaard K. Jepsen, piano
21.10: Anders Bang Rothmann, bass
21.45: Lars Asger Nørby, drums
22.20: Frederik Sandfeld Madsen, guitar

19. April
20.00: Elias Lykkeskov Jensen, piano
20.35: Viktoria Holde Søndergaard, vibraphone
21.10: Caroline Fjerbæk Olsen, vocal
21.45: Niklas Runge Skovbo Hansen, vocal
22.20: Signe Eggert Jørgensen, vocal

20. April
20.00: Johanne Baadsgaard Lange, vocal
20.35: Søren Bang Rasmussen, piano
21.10: Ludvig Kastberg, drums
21.45: Anna Bilde Jacobsen, vocal
22.20: Avery Nørlem Seaton, vocal

21. April
20.00: Árni Jóhannesson, bass
20.35: Anton Søndberg Grøn, bass
21.10: Christian Aagaard Trier, composition
21.45: Sanni Bleser Jensen, piano
22.20: Marie Elise Møller Foged, vocal

22. April
20.00: Freja Maria Nørager Jensen, vocal
20.35: Alma Kjær Agergaard, vocal
21.10: Jakob Jonathan Bjerg, bass
21.45: Emil Ringtved Nielsen, bass
22.20: Sabrina Fredskov Noesgaard, sang

3. May
20.00: Dan Hjorth Jensen, composition
20.35: Thorbjørn I. Lervig, composition
21.10: Domenico Mannelli, composition
21.45: Stine Drejer, songwriting
22.20: Laura Lilholt, songwriting

4. May
20.00: Andrea Fogh Haulrich Klausen, vocal
20.35: Jeppe Lavsen, guitar
21.10: Maria Kruchov Midtiby, violin
21.45: TBA
22.20: TBA

Term Concerts on 10. and 11. May