Italien, is og instrumenternes dronning
Organisternes studietur til Italien, maj 2026
v/ studerende fra DJM’s orgelklasse
I uge 22 var orgelklassen fra Det Jyske Musikkonservatorium på en spændende studietur til Italien. Turen startede i Vicenza, en charmerende mindre by ca. en halv times kørsel fra Venedig. Her blev vi indlogeret på hostel og modtog tirsdag og halvdelen af onsdag undervisning i tidlig italiensk orgelrepertoire på konservatoriet i byen.
Underviseren, der underviste og guidede os rundt hele ugen, var den italienske organist Matteo Venturini. Onsdag eftermiddag gik turen til byens domkirke, hvor vi spillede på et nyere orgel fra 1955, der var velegnet til romantisk repertoire, herunder Marco Enrico Bossi. Der var en fantastisk akustik i kirken. orsdag gik dagen med at udforske to orgler i en af byens kirker, der var placeret i hhv. selve kirkerummet og i et tilstødende kapel. Vi brugte tiden på at forberede og udvælge hvilket repertoire, der skulle med til vores afsluttende koncert.
Fredag rejste vi ud fra Vicenza med privat bus til byen Treviso. Her startede vi ved et eksperimentelt instrument bygget af Giovanni Battista de Lorenzi i 1841. Dette spændende orgel tilbød mulighed for at lave crescendo og diminuendo ved et hårdere eller blødere anslag på nederste manual. Senere på dagen var vi nede i Treviso midtby for at se et rustikt barokorgel, der lå i en koncertsal. Vi kom tilbage til Vicenza den aften, men skulle op igen tidligt for at rejse til Venedig.
Turen mundede ud i en koncert om lørdagen på den lille ø San Giorgio Maggiore i Venedig. Koncerten var arrangeret som en del af “16. Festival Callido Nacchini”. Indtil koncerten gik løs kl. 17 opholdt vi os i kirkens tilstødende lokale og gårdhave, hvor der var en sød og meget stor (tyk) kat ved navn Leo. Det var en helt unik oplevelse at spille italiensk orgelmusik på det store Nacchini orgel i kirken.
Fyldt af inspiration og gelato, skrev en af orgelstuderende et digt om oplevelserne i Italien:
Syv organister tog mandag afsted
Godt humør og orgelsko havde de med
Nogen de fløj og de andre tog bil.
Der blev tilbagelagt så mange mil.
Trods motorvej og schnitzler i en evighed,
ja så kom vi alle sikkert derned
Ned til det land hvor musikken gnister.
Til det land med talrige komponister.
Et land med opera og Vivaldi
og orgelmusik fra Frescobaldi.
Med kufferten propfyldt med italiensk’ musik
Til byen Vicenza vor tur den gik.
Tredive grader, sveder som en gris.
For at klare varmen leved’ vi på is.
Trods værelserne var trange og små,
hygged’ vi os og i køjerne lå.
Gelato skal spises mindst to gang’ om dagen’ –
Kur mod varmen, det er lige sagen.
Seværdigheder, en by fin og blid.
Vort skema det kørte på italiensk tid.
Rossi, Bossi, Merando, Scarlatti,
ja, tro mig, der var nok at tag’ fat i.
Venner fra Vicenza og Ljubljana vi fik,
undervisning i italiensk musik.
Den sidste dag, til Venedig vi tog.
Fyldt med glæde, dér langs med vandet vi drog.
Vi spilled’ koncert, en af de store,
i kirken på San Giorgio Maggiore.
På det store orgel, bygget af Nacchini,
fyldt med registre som Tromboncini.
En dejlig tur til Italien vi fik.
Lækker mad og masser af orgelmusik.
En tur med læring og masser af grin.
Byen Vicenza er virkelig fin.
En masse viden og sjov til os blev givet,
vi fik skabt orgelminder for livet.