UNM Festival – Sinfonietta+

UNM: Musik, lydkunst og talks af og med unge nordiske komponister
Koncerten er gratis men kræver billet – book den her: https://billet.musikhuset.dk/da/specialoffer/x2a5fesgejt7s
Aarhus Sinfonietta præsenterer i samarbejde med studerende fra Det Jyske Musikkonservatorium festivalens åbningskoncert, Sinfonietta+. Dirigent Tom Goff leder ensemblet i en koncert med helt forskellige værker, fra de rent instrumentale, til de audiovisuelle og musikdramatiske. Trioen NEKO3 slutter sig til ensemblet som solister i Xavier Bonfill’s blændende YES FOR NO.
I koncertens anden halvdel får ensemblet besøg af nogle af nordens unge sangtalenter med optræden af Johanna Nylund, Kirsten Voss, og Richard Låås.
Program
Xavier Bonfill [DK] YES FOR NO
NEKO3:
Klaver: Fei Nie
Slagtøj: Kalle Hakosalo
Slagtøj: Lorenzo Colmobo
Robin Lilja [SE] Confession
Fredrik Ekenvi [SE] Simulation No. 2
Tze Yeung Ho [NO] Hvorfor Pusen?
Sopran: Johanna Nylund
Mezzo: Kirsten Voss
Bariton: Richard Låås
Linnea Landström [SE] Passager
Sopran: Johanna Nylund
Aki Knaappila [FI] Kolme laulua Tomi Kontion runoihin
Dirigent: Tom Goff
Aarhus Sinfonietta med studerende fra Det Jyske Musikkonservatorium
UNM Festival 2021
Ung Nordisk Musik (UNM) er en årlig festival, der præsenterer den yngste generation af komponister og lydkunstnere fra de fem nordiske lande. Alle komponisterne er under 30 år eller studerende ved et nordisk konservatorium. Festivalen roterer hvert år mellem de fem lande.
Se hele programmet og læs mere her.
Der udstedes ikke billetter til denne koncert – kom i god tid.